Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar › dogadjanja › 2211_predstavljanje_monografije_gospodar_priche_kreshimira_nemeca

Predstavljena monografija Gospodar priče: poetika Ive Andrića Krešimira Nemeca

U srijedu, 22. studenoga 2017. predstavljena je knjiga Gospodar priče: poetika Ive Andrića.
Sudjelovali su autor akademik prof. dr. sc. Krešimir Nemec, Mioslava Vučić urednica Školske knjige i prof. Ilija Pejić. Ulomke iz Andrićevih djela čitali su učenici Gimnazije Bjelovar Lucija Pranjić i Miran Topljak.

Gospodar priče je najveća i najsustavnija studija koja je ikad u Hrvatskoj napisana o nobelovcu Ivi Andriću.
Krešimir Nemec se u monografiji potvrđuje kao kompetentan i inventivan znanstvenik koji lako spaja znanstvenu tradiciju s najnovijim teorijskim uvidima koristeći se, među ostalim, elementima ideološke kritike i psihoanalize. Studijom su obuhvaćeni svi bitni aspekti djela velikog pisca, a ona daje i uvid u literaturu o njemu i zacrtava smjerove mogućega daljnjeg proučavanja.
Andrićevo je djelo prikazano kronološki i prema žanrovima što znači od ranih lirskih pokušaja, preko novelistike i romana, sve do esejistike i kasnih autorovih zapisa. Svaki se od tih žanrova pomno kontekstualizira, a važniji se tekstovi i interpretiraju te se govori o njihovoj recepciji u doba nastanka i o tome kakvima nam se oni čine iz današnje perspektive. Urednica Školske knjige Miroslava Vučić predstavila je biblioteku Djela Ive Andrića čiji izbor potpisuje Krešimir Nemec.

« Prethodni članak: 17. studenoga održana 3. videoprojekcija TED i TEDx govora

» Sljedeći članak: Završen čitateljski izazov-program poticanja čitanja na Odjelu za odrasle