Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar › dogadjanja › 3_videoprojekcija_ted_i_tedx_govora_17_studenog_2017_u_19_sati

17. studenoga održana 3. videoprojekcija TED i TEDx govora

Narodna Knjižnica Petar PreradovićU petak, 17. studenoga 2017. održan je treći TEDxNKPPBjelovar. TED je neprofitna organizacija posvećena „idejama vrijednim širenja“, a započela je s radom kao konferencija u Kaliforniji prije 30 godina i od tada je kroz svoje brojne inicijative sve veća podrška idejama koje mijenjaju svijet. Organiziranjem TEDx događaja Knjižnica je postala dio velike TED zajednice. TEDx je program lokalnih samoorganiziranih događaja, pri čemu x označava samostalno organizirani TED događaj. Narodna knjižnica „P. Preradović“ dobila je godišnju licencu za održavanje tri događaja s video projekcijama prethodno održanih govora, a ovo je bio završni događaj.
Knjižnica, kao kulturna ustanova, potiče na razmišljanje i cjeloživotno učenje te naravno, zabavu kod svojih korisnika pa je zbog toga idealan prostor za nastanak i razvoj ideja. Knjižnica je mjesto susreta, izvor znanja i sjedište pismenosti, a organizacijom TEDxNKPPBjelovar postaje i prostor za ideju.
Organizatori su posjetiteljima prikazali zanimljive govore koji potiču na razmišljanje, predstavljaju nove ideje i inspiriraju promjene u svakodnevnom životu. Tako su posjetitelji upoznati s novom idejom za boljim obrazovanjem, enciklopedijskom igrom, meditacijom, a s obzirom na smijeh i pljesak nakon jednog od govora mislimo da su na dobrom putu da zavole klasičnu glazbu. Za kraj je prikazan zabavan, ali i poučan video o tome kako pokrenuti promjenu.
Prikazani govori:

Sugata Mitra: Novi eksperimenti u samo-poučavanju
Rives: Ponovno osmišljavanje enciklopedijske igre
Andy Puddicombe: Sve što je potrebno je 10 minuta pažnje
Benjamin Zander : O glazbi i strasti
Derek Sivers: Kako pokrenuti promjene

U 2018. godini najavljujemo organiziranje događaja s govornicima. Dodatna motivacija za daljnji nastavak je i pozitivna povratna informacija od posjetitelja. Nakon svakog događaja posjetitelji na e-mail adresu dobiju kratki upitnik za vrednovanje događaja.
Neke od povratnih informacija koje smo dobili od posjetitelja:
„Inspirativno, poticajno, tjera na drugačije promišljanje, a i zabavno je.“
„Bila je to večer pozitivnih emocija i divne atmosfere. Bravo knjižnica. Samo tako dalje. Stižem i na sljedeći. Bjelovar zaslužuje takve ambiciozne knjižničare.“
„Događaj u Bjelovaru je bio jako dobro organiziran i ponudio je građanima zanimljive i poučne videoprojekcije. Knjižnica je ponudila novi oblik programa koji je privukao prvenstveno mnogo mladih ljudi.“
„Bilo je odlično. Nikada prije nisam čuo za TEDx ali ovaj me je oduševio. Sama ideja TEDx-a je sama po sebi genijalna, a cijeli događaj je još bolji u izvedbi. Cijeli događaj je bio dobro organiziran (posebno kad se uzme u obzir da je ovo prvi u Bjelovaru), uspjelo se je privući dosta ljudi a i dojmovi ostalih okupljenih su se činili pozitivnim. Svakako se radujem idućem Bjelovarskom TEDx-u.“

„Besplatno, zabavno i korisno. Nakon "izlaska" se ima o čemu pričati na kavi, a da nisu standardne teme. Također, nove ideje su cool.“

Zahvaljujemo partnerima: Erste banka, Kudumija trade, tvrtka Novi pogled Bjelovar, Obrt za čišćenje Partviš, Salveo dućan zdravlja, tvrtka BCS, Koestlin tvornica keksa i vafla, Ljekarna Bjelovar, trgovina Tesa Perković, Dječji vrtić Ciciban, Pekara Žitarica Bjelovar, Obiteljsko gospodarstvo Zorić, Gradski muzej Bjelovar, Klik media i Caffe bar Asturias.

« Prethodni članak: Goran Tribuson i Vrijeme ljubavi

» Sljedeći članak: Predstavljena monografija Gospodar priče: poetika Ive Andrića Krešimira Nemeca