Izložbe

Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar › dogadjanja › bilogorski_pripjevki_i_plesovi_zhive_uz_gordanu_matunci

Bilogorski pripjevki i plesovi žive uz Gordanu Matunci

U četvrtak, 11. svibnja 2017. Studijski odjel knjižnice odzvanjao je pjesmom i plesom zahvaljujući Gordani Matunci našoj sugrađanki koja je cijeli svoj život posvetila očuvanju bilogorskih tradicijskih pjesma i plesova. Predstavljena je knjiga »Bilogora u pjesmi i plesu : pripjevki naši bilogorski : bilogorski običajnik« za koju je godinama pomno skupljala i obrađivala građu. Knjiga je zbirka dosad neobjavljene građe bilogorske tradicijske kulture. U njoj su sabrani pripjevki - dvostihovi slični bećarcima koji se u Bilogori izvode u različitim prigodama i na različite melodije. Ukupno je 859 pripjevaka s opisom izvođenja i notnim zapisom. Posebna poglavlja knjige posvećena su bilogorskim tradicijskim plesovima s opisima šetanih kola, tarabana, gluvaka i drmeša. Slijede zapisi nekoliko dječjih kola, igara, pjesmica, brojalica, rugalica, zagonetki, brzalica i poslovica kojima se dopunjuje ranija knjiga Gordane Matunci Djeca se šale. U zadnjem poglavlju autorica donosi popis 115 tematskih postava KUD-a ˝Veliko Trojstvo˝ koje je ovo društvo izvelo od 1974. do 2014. godine. Sanja Sabljak, urednica, lektorica i korektorica knjige, naglasila je da se u knjizi nalaze mnoge, dosad neobjavljene pjesme, odnosno napjevi. O knjizi su još govorili profesor Tvrtko Zebec s Instituta za etnologiju i folkloristiku, prof. Tomislav Matić i moderatorica prof. Tina Gatalica. Gosti su se prisjetili Zvonimira Lovrenčevića velikog sakupljača napjeva našeg kraja. Na knjizi su sa autoricom surađivali Zlatko Subotičanec i Alida Sokolović, profesori bjelovarske Glazbene škole »Vatroslav Lisinski«. Puna dvorana Studijskog odjela dokaz je da je rad Gordane Matunci prepoznat i cijenjen te važan doprinos očuvanju tradicijske kulture i nemjerljiv dokaz kulturnog i povijesnog identiteta. Da sve pršti pjesmom, radošću i bojama pobrinuli su se članovi KUD-a Veliko Trojstvo i Zbor umirovljenica iz Velikog Trojstva.

Narodna Knjižnica Petar Preradović Narodna Knjižnica Petar Preradović Narodna Knjižnica Petar Preradović Narodna Knjižnica Petar Preradović Narodna Knjižnica Petar Preradović Narodna Knjižnica Petar Preradović Narodna Knjižnica Petar Preradović Narodna Knjižnica Petar Preradović Narodna Knjižnica Petar Preradović Narodna Knjižnica Petar Preradović Foto: B. Rogić

« Prethodni članak: Izložba EDO MURTIĆ - oslikane knjige

» Sljedeći članak: Kutak za previjanje i dojenje na Dječjem odjelu Knjižnice