Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar › dogadjanja › krletka_za_glinenog_goluba_predstavljanje_romana_roberta_meurechana

Uz gitaru u ugodnoj atmosferi predstavljen roman Krletka za glinenog goluba

U petak 25. listopada 2019. ugostili smo književnika Roberta Međurečana. Pažnju javnosti privukao je već svojim prvim romanom Prodajem odličja, prvi vlasnik, a onda i sljedećim Kad jaganjci utihnu u Zdihovu. Roman Krletka za glinenog goluba zapravo je na neki način treći nastavak. Roman je zapravo prisjećanje na ono što nam se događalo zadnjih dvadeset pet godina. Krletka je krimić, politički triler, ratna ili antiratna proza ili ipak sve pobrojano. Ratno iskustvo daje autoru za pravo da prikazuje stvari onakvima kave jesu, bez zadrške, između ostalog u romanu je prikazana tanka nit između biti heroj i biti zločinac, što prepoznajemo u našoj bliskoj povijesti. Osim što je romanopisac, glazbenik i scenarista, a u najavi gostovanja stajalo je i druženje s njegovom gitarom, posjetitelji su imali priliku poslušati nekoliko izvedbi poznatih skladbi. Ugodna glasa i zavidne interpretacije Međurečan je govorio i o Rasputin Orchestru čiji je osnivač, o njihovom prepoznatljivom romskom svingu, modernom jazzu, repertoaru i razlogu zbog kojeg više nisu zajedno. Naime kao vrlo svestrana, ali i nestalna osoba, nije mu bilo teško mijenjati zanimanja, ali ni mjesta boravka, pa je iako trenutačno u Hrvatskoj, njegova adresa i u bavarskoj prijestolnici. Kako kaže: „Moraš otići van da bi shvatio otkuda si otišao.“, pa se može naslutiti da bi upravo to mogla biti tema njegovog novog romana.

Album s fotografijama pogledajte na poveznici Krletka za glinenog goluba.

Foto: Boris Rogić

« Prethodni članak: Održana gradska razina Natjecanja u čitanju naglas