Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar › dogadjanja › odrzhana_spikaonica_na_temu_tinejdzheri_kako_ih_odgajati

Održana Spikaonica na temu Tinejdžeri - kako ih odgajati?

U četvrtak, 5. prosinca 2019. na Dječjem odjelu knjižnice održana je Spikaonica Tinejdžeri - kako ih odgajati?

Nije lako odgajati tinejdžera. Koliko god to bilo teško prihvatiti, tinejdžeri više nisu mala djeca. Oni se pripremaju za ulazak u svijet odraslih, a odrasli su tu da im pruže potrebnu pouku i podršku. Većina roditelja sa strahom reagira na ulazak djeteta u pubertet. Znamo da odgajanje adolescenata nije jednostavno i roditelji si postavljaju niz pitanja. Primjerice, što učiniti kad se uvučemo u još jednu svađu oko prijatelja, odjeće ili izlazaka? Kako mu/njoj dati više slobode, ali ne i previše? Na koji način postaviti granice? Što tolerirati, a što ne? Kako znati da li je tinejdžer tužan ili pati od depresivnog poremećaja, te što učiniti da mu se pomogne? Svaki roditelj, bez obzira na prethodni školski uspjeh i modus ponašanja svoga djeteta, treba razumjeti da je dijete u pubertetu osjetljivo biće, specifičnih potreba i pogleda na svijet, te pokazati dovoljnu razinu strpljenja i tolerancije kako bi tu fazu prošli sa što manje posljedica. Odgovore na ova pitanja pokušale su dati Plamenka Perko, psihologinja I. OŠ; Vjeruška Štivić, mag. bibl., voditeljica Dječjeg odjela Knjižnice i Lea Romek, učenica 3. razreda Matematičke gimnazije, a o svemu su svoje mišljnje dali učenici 7.c razreda I.OŠ i učenici 7. razreda PŠ Ciglena.

Fotografije pogledajte na poveznici Tinejdžeri - kako ih odgajati?

« Prethodni članak: 6.TEDxNKPPBjelovar: Sedam inspirativnih govornika oduševilo je bjelovarsku publiku

» Sljedeći članak: Osebujan autor Željko Stubičan predstavio se bjelovarskoj publici