Izložbe

Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar › dogadjanja › predstavljanje_knjige_ilije_pejia_mirisi_iscrpljena_vala

Predstavljena knjiga Ilije Pejića “Mirisi iscrpljena vala”

Narodna Knjižnica Petar PreradovićNarodna Knjižnica Petar Preradović

U četvrtak, 4. svibnja 2017. na Studijskom odjelu knjižnice predstavljena je knjiga našeg kolege Ilije Pejića Mirisi iscrpljena vala. Knjigu je objavila nakladnička kuća Alfa u biblioteci Scientiae et Artes,a sunakladnik je Narodna knjižnica „Petar Preradović“. Tiskanje knjige pomogli su Bjelovarsko-križevačka biskupija, Grad Bjelovar, Bjelovarsko-bilogorska županija, Grad Grubišno Polje, Grad Čazma, Općina Hercegovac, Point d.o.o. Varaždin i Družba „Braća Hrvatskog Zmaja“ – Zmajski stol u Bjelovaru, dok je za grafičku pripremu zaslužan Krešimir Ivanček. Pred mnogobrojnom publikom o knjizi su govorili recenzenti prof.dr.sc. Stjepan Hranjec i dr.sc. Mario Kolar, urednik prof.dr.sc. Vladimir Strugar, predstavnik nakladnika gosp. Miro Petric i sam autor. Svečanost su uljepšali učenici Gimnazije Bjelovar Lucija Pranjić i Miran Topljak (pripremila prof. Marina Šramek) koji su čitali stihove Luje Varge Bjelovarca, Josipa Biškupa, Nade Crnogorac i Zdenka Filipa Radanca, a prof. Vedran Milić izveo je skladbe maestra Vinka Glasnovića. Posjetitelji su mogli razgledati izložbu Ilija Pejić, književni povjesničar, urednik i kritičar koju su pripremili Ana Peranić i Slaven Pejić. O kakvom se djelu radi najbolje se može iščitati iz recenzije dr.sc Stjepana Hranjeca „ … Rukopis Ilije Pejića nedvojbeno je ne samo njegovo kapitalno, životno djelo nego i iznimno djelo za sam Bjelovar i njegov širi prostor, za njegov kulturni i književni legitimitet u 20. stoljeću. Rukopis, stvaran studiozno godinama, predstavlja vrlo dokumentiran zapis o identitetu jednoga grada i šire mu okolice u stoljeću koje je za nama. Istodobno je, razumije se, i značajan doprinos književnoj i kulturnoj nacionalnoj povijesti.“

« Prethodni članak: Noć knjige 2017. uz Rock 21. stoljeća i koncert Sare Renar

» Sljedeći članak: Glumci knjižničari uživali u novoj ulozi