Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar › dogadjanja › predstavljanje_knjige_pregled_bjelovarskog_tiskarstva_do_1940_bibliografija

Predstavljena knjiga Pregled bjelovarskog tiskarstva do 1940. : bibliografija

Mjesec hrvatske knjige 2016. nismo mogli ljepše i svečanije završiti nego što smo to učinili sinoć na Studijskom odjelu predstavljajući knjigu Pregled bjelovarskog tiskarstva do 1940. : bibliografija naših kolegica Zorke Renić i Tine Gatalica.
Knjigu je objavila Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru kao šestu knjigu u svom nizu Posebna izdanja dok je suizdavač Narodna knjižnica „Petar Preradović“ Bjelovar.
Knjigu su predstavili urednik prof.dr.sc. Vladimir Strugar, recenzent akademik Dubravko Jelčić, glavni i odgovorni urednik prof. dr.sc. Slobodan Kaštela, ravnatelj Knjižnice Marinko Iličić i naravno same autorice.
Bibliografija pruža pregled tiskarstva u Bjelovaru od sredine 19. stoljeća do 1940. godine. Čine ju knjige, novine i časopisi tiskani u tom razdoblju.
Bjelovarsko tiskarstvo ne spominje se u znamenitom djelu Vjekoslava Klaića Knjižarstvo u Hrvata kao ni su ostaloj konzultiranoj literaturi stoga je ovo djelo velik korak prema proučavanju tog područja, ali i poticaj istraživačima i znanstvenicima koji će se baviti poviješću grada Bjelovara i regije.
Za prekrasnu opremu i grafičko oblikovanje zaslužan je Krešimir Ivanček, a tiskanje knjige novčano su pomogli Zaklada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Grad Bjelovar i Narodna knjižnica „Petar Preradović“.
Prisutne je pozdravio i gradonačelnik Antun Korušec, a glazbom i pjesmom u prošlo stoljeće vratili su nas ulični pjevači Glazbene sekcije HORKUD-a Golub.
Ova knjiga i njeno predstavljanje prekrasan su dar našem gradu za njegovih 260 godina postojanja.

« Prethodni članak: Predstavljanjena knjiga Rat za enciklopediju Velimira Viskovića

» Sljedeći članak: Predstavljeno Petoknjižje Božice Jelušić