Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar › dogadjanja › zanimljiva_radionica_izrade_etno_nakita_samoborskog_kralusha_na_koshic

Zanimljiva radionica izrade etno nakita – samoborskog kraluša na košic

21. studenoga 2018. održana je radionica IZRADE ETNO NAKITA – SAMOBORSKOG KRALUŠA NA KOŠIC. Radionica je organizirana u suradnji s HORKUD „Golub“ Bjelovar, sekcijom za Tradicijsko tekstilno rukotvorstvo. Radionicu je vodila gospođa Slavica Šafar. Kraluš je izrađivan i nošen još početkom 20. stoljeća. Njegov izgled odražavao je socijalni status osobe koja ga je posjedovala, a nošen je u točno određenim prilikama (za velike crkvene blagdane). Na području Samobora i Svete Nedjelje sačuvani su prekrasni primjerci kraluša koji su vrlo komplicirani za izradu, a sadrže od 4500 do 5500 zrnaca. U pletene samoborske kraluše spada i kraluš na košic. Taj kraluš nosile su žene i cure. Rađen je od staklenih zrnaca i mogao se nositi u raznim prilikama. Zahvaljujući angažmanu Muzeja i Gradske uprave Samobora sačuvan je od zaborava i vrlo je vrijedan dio kulturne baštine Hrvatske.

« Prethodni članak: Mjesec hrvatske knjige završen predstavom Mali princ

» Sljedeći članak: Spikaonica - Jedan dan bez TV-a