Izložbe

Narodna knjižnica "Petar Preradović" Bjelovar › dogadjanja › zavrshen_trei_ciklus_radionica_vesela_shkola_chitanja

Završen treći ciklus radionica “Vesela škola čitanja”

U srijedu 31. svibnja 2017. u Dječjem odjelu Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar završio je treći ciklus radionica namijenjenih djeci s teškoćama čitanja i pisanja poznatih pod imenom Vesela škola čitanja.

Program radionice su osmislile i zajedno ga provodile tijekom drugog polugodišta šk. godine 2016./2017. logopedinja Matea Pleskalt i knjižničarka koja je prošla edukaciju za rad s korisnicima s disleksijom Vjeruška Štivić.
Cilj radionica bio je pružiti stručnu logopedsku pomoć djeci koja zaostaju u razvoju vještine čitanja i pisanja za svojim vršnjacima i djeci kod koje postoji sumnja na disleksiju ili je dijagnoza već postavljena. Tijekom jednog sata izmjenjivale su se zajedničke igre i individualni rad na svim sastavnicama čitanja i pisanja, abecednom načelu, semantici, sintaksi i pravopisu te razumijevanju pročitanog. Polaznicima Vesele škole čitanja ukazivalo se na važnost čitanja i kakav utjecaj čitanje ima u životu jer ako se u nižoj školskoj dobi ne usvoji tehnika čitanja, kasnije je to vrlo teško nadoknaditi, te takva djeca redovito imaju problema s čitanjem i učenjem. Polaznicima se prenosila poruka kako čitanje može i treba biti pozitivna i ugodna aktivnost, što se smatra vrlo bitnim, jer čitanje iz užitka ima pozitivan utjecaj na čitanje radi sakupljanja informacija i stjecanje znanja.
Važan segment Vesele škole čitanja je savjetodavna podrška roditeljima kao i poticanje roditelja na aktivno uključivanje u poučavanje čitanja.
Programom Vesela škola čitanja, kao i drugim uslugama i aktivnostima namijenjenim osobama s teškoćama u čitanju i pisanju, bjelovarska knjižnica zajednici šalje poruku kako je knjižnica jedan od partnera obitelji i škole tijekom čitateljskog razvoja, učenja i zdravog odrastanja.
Kvalitetnom uslugom i programima te pozitivnim ozračjem želi se motivirati korisnike koji imaju poteškoće s čitanjem na korištenje knjižnice jer redovito dolaženje u knjižnicu zbližava djecu s knjigom i čitanjem što se pozitivno odražava na njihov školski uspjeh i na kvalitetu života uopće.
Polaznicima je uručena diploma za uspješan napredak u svladavanju čitanja i slikovnica Pipi slavi rođendan koja je napravljena po principu štiva laganog za čitanje koju su prije nekoliko godina izradili polaznici knjižnične Radionice priča pod vodstvom logopeda Marka Opačića.

« Prethodni članak: SPORTOM DO USPJEHA - zadnja SPIKAONICA u ovoj školskoj godini

» Sljedeći članak: 7. lipnja - predstavljanje nove knjige DUBRAVKA HABEKA